EMS تحریک عضلانی الکترونیکی برای عضله سازی و کاهش وزن

هنرجویان باشگاه ایکس بادی ems plus در تهران
جولای 17, 2019
ایکس بادی : همه چیز درباره ورزش ایکس بادی
جولای 26, 2019
نمایش همه

EMS تحریک عضلانی الکترونیکی برای عضله سازی و کاهش وزن

افراد مشهوری از جمله هایدی کلوم Heidi Klum، الیزابت هارلی Elizabeth Hurley و مدونا Madonna، به صورت همزمان از روش EMS ( تحریک عضلانی الکترونیکی Electronic Muscle Stimulation ) استفاده می کنند که معمولا به عنوان یک راه آسان برای عضله سازی و کاهش وزن بدون عرق ریختن، به کار می رود.

فواید و مضرات تحریک عضلانی الکترونیکی EMS

به گفته کارشناسان، روش جدید تمرینات ورزشی ستارگان که به نام EMS ( تحریک عضلانی الکترونیکی Electronic Muscle Stimulation ) شناخته می شود بیش تر از یک روند زود گذر است و یک روش قانونی برای عضله سازی یا کاهش وزن است.

زمانی که افرادی مشهور به دنبال روشی جدید در مد، تناسب اندام و تغذیه می روند، مردم کنجکاو هم به آن سمت هجوم می برند.لباس ها و کفش هایی که ستارگان مشهور روی فرش قرمز می پوشند، معمولا به سرعت فروش می روند. و جای تعجب نیست که حتی یک روش جدید سلامتی هم بعد از این که یک یا دو فرد مشهور از آن استفاده کنند، توجهات زیادی را به خود جلب نماید. و یکی از مواردی که اخیرا جلب توجه زیادی داشته: تحریک الکترونیک عضلات EMS است.

افراد مشهوری از جمله هایدی کلوم Heidi Klum، الیزابت هارلی Elizabeth Hurley و مدونا Madonna، به صورت همزمان از این روش استفاده می کنند که معمولا به عنوان یک راه آسان برای ساخت عضله، بدون عرق ریختن، به کار می رود.

این تکنیک نیاز به پوشیدن یک دست لباس کامل الکترودی full suit of electrodes دارد که به یک دستگاه متصل است.این دستگاه موج هایی از امواج الکتریکی از طریق سیم ها و الکترودها به عضلات بدن ارسال می کند. الکترودها روی بزرگترین گروه های عضلانی قرار می گیرند. ضربه های الکتریکی باعث انقباض شدید ماهیچه ای می شوند. طرفداران این تکنیک می گویند که این انقباضات مکرر، همان کار عضلات هنگام تمرینات شدید را انجام می دهد.

به گفته دکتر آلن اس چن، Dr. Allen S. Chen مدیر فیزیوتراپی ستون فقرت بیمارستان کلمبیا/نیویورک و استادیار گروه پزشکی توان بخشی و احیای دانشگاه کلمبیا در نیویورک، ” به طور معمول عضلات در پاسخ به تحریک انتهای عصب ما منقبض می شوند و تحریک الکتریکی عضلات توسط دستگاه و با الکترودهایی که روی پوست قرار گرفته اند، انجام می شود. ضربه های الکتریکی که با دستگاه EMS عضلات را تحریک می کنند ، پتانسیل عمل مشابه اعصاب ما دارند که منجر به انقباض ماهیچه ها می شود. ”

آیا امواج الکتریکی مزایای مشابه ورزش های سخت و تمرین عضلانی دارد؟

کاهش وزن با EMS

پاسخ علم:

تعداد کمی مطالعات تحقیقی بزرگ در زمینه EMS برای ساخت عضلات انجام شده اند.اکثر گزارشات برای این دستگاه بر آزمایش های کوچک تکیه می کنند که بسیاری از آن ها توسط سازندگان دستگاه های EMS منتشر می شوند. و اخیرا، محققین در مجله پزشکی بریتانیا درباره استفاده منظم از EMS هشدار داده اند. آنها از سازمان های حاکم بر چندین کشور خواسته اند که استفاده از این وسیله را تعدیل کنند.

از سوی دیگر سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) باید استفاده از دستگاه های EMS را مستلزم مقررات تنظیمی پیش از فروش نماید. در میان این مطالبات از دولت خواسته شده که محصولات EMS فقط برای استفاده در فیزیوتراپی و توانبخشی در نظر گرفته شود.در ایالات متحده هر شرکتی که مایل به فروش دستگاه برای استفاده شخصی است باید مجوز FDA برای ایمنی و اثربخشی آن را ارائه نماید.

در بیانیه ای، FDA اظهار داشت دستگاه های EMS ممکن است موقتا قادر به افزایش قدرت و حجم عضلات باشند ولی هیچ دستگاه EMD در حال حاضر برای کاهش وزن، کاهش حجم یا سفت شدن عضلات و شکم وجود ندارد.

رابرت هربست Robert Herbst، قهرمان وزنه برداری و مربی شخصی که بر آزمایشات دوپینگ ورزشکاران المپیک 2016 نظارت داشت می گوید، EMS مزایای مثبتی دارد ولی نه برای افزایش قدرت.

هربست در مصاحبه با Healthline عنوان کرد، ” نظرات عمومی و نظر شخصی من این است که دستگاه می تواند در بهبودی کمک کننده باشد ولی تاثیری در افزایش قدرت و حجم ندارد. درمان گران فیزیکی از تحریک الکتریکی برای افزایش جریان فشار خود به عضلات استفاده می کنند. این کار باعث تسریع بهبود با ارسال مواد مغذی به ماهیچه ها و از بین بردن مواد زائد می شود. ”

” تنها راه ایجاد رشد اندازه عضلات و بهبود قدرت آن ها این است که وزنه بزنید، یعنی با وارد کردن فشار روی عضلات وادارشان کنید منقبض شوند و وزنه ها را حرکت داده یا خلاف نیروی ایزومتریک به آن ها فشار وارد کنید. بارگیری باعث پارگی های بسیار ریزی در عضلات شده که بدن نه تنها آنها را ترمیم می کند بلکه آن ماهیچه ها را برای آماده شدن در مقابل بارگیری بیشتر، بزرگتر می کند. تحریک الکتریکی چنین تاثیری ندارد. “به گفته هربست، در حقیقت برای ایجاد انقباض سختی که برای ایجاد پارگی های ذکر شده در عضلات که منجر به عضله سازی شوند به شوک های ناخوشاند و دردناکی نیاز دارید.

مت لیکینز Matt Likins، متخصص فیزیوتراپی می گوید که در برنامه فیزیوتراپی خود در میشیگان از انقباض غیر ارادی عضلات مانند کاری که EMS انجام می دهد، استفاده می کند.لیکینز در مصاحبه با Healthline بیان می کند، ” ما از تحریک الکتریکی برای تسهیل انقباض یا تقویت عضلات در افرادی که بعد از آسیب یا جراحی دچار عدم توانایی حرکتی شده اند استفاده می کنیم ولی زمانی که انقباضات طبیعی خود عضلات باز می گردد ما تحریک را متوقف می کنیم. با این حال این نوع تمرین عضلانی را به هیچ عنوان و به هر دلیلی برای افراد سالم توصیه نمی کنیم. استفاده از تحریک الکتریکی برای تقویت عضلات سالم و طبیعی یک برنامه شرم آور است. ”

اگر می خواهید EMS را امتحان کنید، چه چیزهایی باید بدانید؟

به رغم فقدان شواهد کافی، EMS در اروپا، استرالیا و ایالات متحده محبوبیت زیادی به دست آورده. افرادی که وقتشان فشرده است و به دنبال یک راه سریع برای ورزش هستند و قول چند جلسه تحریک الکتریکی به جای ساعت ها ورزش سنگین می گیرند، انجام آن برایشان وسوسه کننده است.ولی اگر به نظرتان زیادی برای واقعی بودن خوب است، شاید همین طور هم باشد.با این وجود شاید باز هم نتوانید جلوی امتحان کردنتان را بگیرید.

خبر خوب برای شما این است که EMS نسبتا امن است. به طور کلی به نظر می رسد EMS از نظر کیفی امن است و این دستگاه در ایالات متحده زیر نظر سازمان غذا و دارو قرار دارد. به گفته چن ، ” تاثیر گذاری این دستگاه یا میزان تاثیر گذاری اش تا حدودی بحث برانگیز است. ”

هربست پیشنهاد می دهد که EMS را حتما با یک متخصص حرفه ای تجربه کنید. این متخصصین برای استفاده از دستگاه و کاهش خطر عوارض جانبی یا عوارض حین کار مانند التهاب پوست و در موارد نادر، سردرد، آموزش دیده اند.

چه کسانی نباید از دستگاه EMS استفاده کنند؟

افرادی که در قلب شان دستگاه ضربان ساز pacemakers ( دستگاهی که عمل ضربان سازی را تقلید می کند. ) دارند یا مبتلا به کژآهنگی قلب cardiac arrhythmias ( غیر طبیعی بودن ریتم قلب ) نباید از EMS استفاده کنند.

دیدگاه ها بسته شده است